Архивная версия МП © "ВМ-НФ": 1-11 сезоны. Перейти на сайт 12 сезона >>>

Газеты проекта

1. Пятый элемент

2. Мечтатели Next

3. Тинейджеры

4. Кристалл

5. Вестник отважных

6. Элементарно

7. Радуга

8. Луч солнца

9. Город Классный

10. 220 V

Ведущий проект

Периодическое печатное издание - Журнал "Вестник Мечты". Недавно Вышел № 53! Читать >>>

Категории раздела

Ученый совет [64]
Категория создана для публикаций представителей научного совета проекта ВМ-НФ

Статистика

Сегодня работали на сайте:

Сейчас на сайте

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог публикаций

Главная » Статьи » Публикации экспертного совета » Ученый совет [ Добавить статью ]

Як ми інтегруємось у всеукраїнську мережу «МАМА-86». Андрій Єлькін

2013-2014 навчальний рік для колективу Запорізького навчально-виховного комплексу №19 ознаменувався важливою подією. Школа, яка, починаючи з 2002 року, створювала та розвивала громадське об'єднання своїх учнів - Дитячо-юнацьку екологічну громадську організацію "Республіка Мрія" - юридично оформила взаємини з однією з найстаріших і авторітетнійшіх в Україні громадських організацій природоохоронного спрямування - ВЕГО «МАМА-86». Йдеться про отримання статусу асоційованого члена всеукраїнської мережі "МАМА-86". Відтепер у громадян "Мрії" з'явилися по-справжньому професійні вчителі-екологи - громадські діячі, які вже більше 20 років здійснюють системну роботу з захисту природи України. І як же це важливо, коли підростаюче покоління у своїх устремліннях має таких шефів, вогнища активної дії яких сьогодні мають місце і підтверджують свою ефективність у дев’ятнадцяті областях незалежної України.

Насправді цілі ДЮЕГО "Республіка Мрія" і ВЕГО "МАМА-86" збігаються тільки щодо ідеологічних питань. Якщо ВЕГО "МАМА-86" працює задля створення в Україні умов для переходу до сталого розвитку, тобто такого розвитку, який задовольняє потреби нинішнього покоління при збереженні природних ресурсів і безпечного довкілля для майбутніх поколінь, то наше дитяче об’єднання концентрується на просвітницьких заходах, які спрямовані на усвідомленні громадянами «Мрії», їх батьками, громадськості та населення всіх переваг концепції сталого розвитку для України.

Якщо ВЕГО «МАМА-86» займається аналізом політики і адвокаційною роботою, інформаційно-просвітницькою діяльністю та впровадженням сталих інженерних рішень, спрямованих на вирішення конкретних проблем і створення позитивних прикладів екологізації політики і практики (включаючи питання сталої енергетики та сталого споживання і виробництва), забезпечення доступу до безпечної води та водних ресурсів, безпечне поводження з відходами і хімічними речовинами, то завданням "Республіки Мрія" в першу чергу є засвоєння сутності інноваційних технологій та ознайомлення з сучасними теоріями і практиками, які дозволяють людям безпечно взаємодіяти з навколишнім середовищем.

Якщо «МАМА-86» робить особливий наголос на впровадженні принципів належного врядування, на забезпеченні ефективної участі громадськості у прийнятті рішень та зміцненні спроможності громадянського суспільства відігравати активну роль у публічній політиці, то «Республіка Мрія» в цьому сенсі намагається підготувати гідну зміну нашим материнським партнерам.

Скільки важливих для українського суспільства проектів вже реалізували центральний та регіональні підрозділи ВЕГО «МАМА-86», важко перерахувати. З 2011 року за підтримки SIDA впроваджується програма інституційного розвитку, спрямована на посилення спроможності організації досягати своїх стратегічних цілей. Зокрема, для нас були важливими заходи, які організувала ВЕГО «МАМА-86» в Запоріжжі для педагогів ЗНВК №19 в цьому напрямку. Це – ознайомча зустріч представників центрального офісу з учителями школи-комплексу (керівниками екологічних просвітницьких і природоохоронних проектів) та трьохденна інтеграційно-навчальна школа для педагогів, яка відбулася з 20 по 22 грудня 2013 року в готелі «Театральний» міста Запоріжжя.

Свій професійний рівень підвищували вісім педагогів-керівників екологічних підрозділів: Єлькін А.В., Старова І.В., Кожокар Л.Д., Погорєлова Н.Ф., Давиденко Т.П., Єрмоліна О.В., Рублевська Н.М., Щербакова В.О..

Зоряна Міщук, виконавчий директор ВЕГО «МАМА-86», Роман Шутов, менеджер з інституційного розвитку ВЕГО «МАМА-86», піднімали питання розвитку громадянського суспільства, роботи у донорському середовищі та основ проектного менеджменту.

Тренери зосереджували увагу слухачів на інструментах діяльності неурядових організацій. Відбулися освітні сесії з визначення суспільної проблеми та цілей діяльності НУО, обговорювалися особливості проектного менеджменту, питання сутності та циклів проектів. Великий інтерес слухачів викликали питання планування проектної діяльності, визначення ресурсів, бюджету проекту та фандрайзингу. Адже всі слухачі в рамках власних природоохоронних ініціатив та в процесі екологічного просвітницького процесу вже реалізовували проекти і при цьому відчували дефіцит необхідних компетенцій.

Слухачі-педагоги дізналися про вимоги грантоутворюючих організацій щодо постановки мети, формулювання завдань та структурування проектної пропозиції, що варто писати, а чого потрібно уникати в описі центральної проблеми. Крім того, практична частина тренінгу передбачала виконання учасниками вправ з побудови робочого плану, визначення очікуваних результатів та їх життєздатності. Всі слухачі інтеграційно-навчальної школи отримали престижні сертифікати учасників тренінгу Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86».

Крім того, педагоги та юні екологісти «Мрії» звернули увагу на такі ключові проекти ВЕГО «МАМА-86», як «Розбудова екологічної демократії в Україні» (за підтримки ЄС), "Зелена зміна", спрямований на просування сталого споживання (за підтримки Шведського товариства охорони природи), "Громадське лобіювання впровадження в Україні європейських підходів до вирішення проблеми електронних відходів" (за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду "Відродження"), "Внесок в українське водне партнерство на підтримку Глобального водного партнерства Центральної та Східної Європи" (за підтримки Глобального водного партнерства), "Пілотний проект моніторингу забезпечення рівного права на воду та санітарію в Україні" (за підтримки Європейської економічної комісії ООН) тощо.

Наприклад, вже набула впровадження природоохоронна програма «Викидай правильно!», яка передбачала створення першої в Україні комплексної системи збору та утилізації відпрацьованих акумуляторів і батарейок. ВЕГО «МАМА-86» спільно з Міністерством екології та природних ресурсів України та компанією «МТС Україна» закликали усіх викидати відпрацьовані батарейки правильно — у спеціально встановлені для цього контейнери. Жодна батарейка з цих контейнерів не забруднить довкілля і не завдасть шкоди нашій природі та нашому здоров’ю, - стверджували громадські активісти. Передбачалося, що всі зібрані відходи будуть утилізовані належним чином у відповідності до європейських екологічних стандартів та вимог.

В цьому сенсі у ЗНВК №19 було прийнято  рішення приєднатися до інформаційно-просвітницької кампанії, яку проводить ВЕГО «МАМА-86» за двома напрямками діяльності: по-перше, була проведена кампанія з інформування школярів та їхніх батьків про акцію компанії МТС Україна «Викидай правильно», школярі ЗНВК № 19 через свої власні ЗМІ запросили залучитися до акції усіх школярів міста Запоріжжя. На території школи були встановлені скриньки для збору відпрацьованих батарейок з метою їхньої подальшої утилізації. По-друге, педагогами школи-комплексу розробляється та у найближчий час буде завершено створення збірки авторських планів проспектів та планів-конспектів уроків та виховних годин про небезпеку електронних токсичних відходів, про екологічно дружню поведінку щодо збирання та забезпечення утилізації таких відходів.

Не менш значущим у поточному році став проект «Екологія в тарілці». Збірка авторських розробок з теми «Яким має бути стале харчування» була створена класними керівниками ЗНВК №19 для використання педагогами загальноосвітніх навчальних закладів України. В збірку увійшли авторські розробки тематичних класних годин, метою яких є формування екологічно-збалансованих поглядів учнів щодо безпечного та корисного для здоров’я людини харчування. 

Автори збірки – педагоги-практики, керівники підрозділів ДЮЕГО «Республіка Мрія»  – використали найбільш цікаві першоджерела Всесвітньої мережі Інтернет, свій власний педагогічний досвід та запропонували різні підходи до організації виховного та просвітницького процесів з цього приводу. Розробки класних годин були успішно апробовані на базі ЗНВК №19 в рамках тижня екологічного споживача-2013 «Екологія в тарілці»  – екологічно відповідальне харчування (стале харчування), ініційованого  ВЕГО «МАМА-86».

Проект видання став складовою частиною програми 10 сезону медіаосвітнього проекту "Вісник Мрії – Новий Формат", яка передбачала тиражування книги в твердому вигляді і доступ до неї в Інтернеті у форматі PDF. До речі, соціальним партнером 10 сезону медіа освітнього проекту «ВМ-НФ» виступило промислове підприємство ОАО «Запоріжсталь», що, як явище, підтвердило ефективність навчання наших представників з питань взаємодії з донорським середовищем в ході тренінгової школи ВЕГО «МАМА-86».

В подальшому ми плануємо більш детально вивчити комплексну діяльність ВЕГО «МАМА-86» у питаннях європейської інтеграції. Адже «МАМА-86» є активною учасницею Форуму громадянського суспільства Східного партнерства – об’єднання проєвропейських громадських організацій 6 країн-партнерів – і, зокрема, Національної платформи ФГС СхП. Організація здійснює регулярний моніторинг та оцінку євроінтеграційних реформ у країнах Східного партнерства в екологічній сфері, зокрема щодо належного екологічного врядування, а також впродовж 3 років координує підготовку блоку з питань навколишнього середовища і сталого розвитку Індексу європейської інтеграції країн Східного партнерства.

На прикладі «МАМА-86», яка регулярно бере участь у міжнародних політичних процесах, зокрема в рамках механізмів консультацій з основними групами ООН, важливо показати громадянам «Мрії» зразки ефективної праці громадської організації  на міжнародному рівні. Адже наші нові партнери є єдиною українською НУО зі статусом асоційованої з Відділом публічної інформації ООН. На наш погляд, це дуже важливо пояснювати, починаючи з шкільного віку, що це значить для вирішення нагальних екологічних проблем, впродовж багатьох років відстежувати процес просування політики сталого розвитку на міжнародному рівні, проводити дослідження, організовувати дискусійні заходи та тренінги для підвищення спроможності реалізації політики сталого розвитку, як на регіональному, так і на національному рівні.

Якщо говорити про ефективну сучасну систему екологічної освіти та виховання підростаючого покоління, то ці перші кроки на шляху співпраці з лідерською всеукраїнською неурядовою організацією, на наш погляд, є те, що насправді потрібно робити в сучасних умовах для формування  відповідального та компетентністного громадянина оновленої та європейсько-спрямованої України. 

 

Автор: Андрій Єлькін, педагог-організатор ЗНВК №19, засновник Дитячо-юнацької екологічної громадської організації «Республіка Мрія»

Стаття для журналу "Шкільний інформаційно-бібліотечний центр України" 

Категория: Ученый совет | Добавил: АВ (11.06.2014) | Автор: Андрій Єлькін
Просмотров: 417 | Теги: Мама-86, Республіка Мрія, Республика Мечта, ШБІЦ | Рейтинг: 5.0/3 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Форма входа

landmarks

Вы находитесь в архивной версии сайта "ПОРТАЛ ШКОЛЬНОЙ ПРЕССЫ".

Перейти на сайт 2019-2020 учебного года - ЗДЕСЬ

Поиск по сайту

Друзья сайта

 • Новые комментарии

  ОПРОС

  Яким сучасним мас-медіа Ви надаєте перевагу?
  Всього відповідей: 116

  Он-лайн игры

  он-лайн гра "Медіазнайко"

   

  Новости ПШП России

  %